Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 406: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Fujimori, Takeharu
2:04.18
39/5
1:55.86
1
GNU
Marques, Lucas
2:05.00
39/3
2:06.00
2
RAC
St. Vincent, Thomas
2:05.94
39/2
2:06.91
3
CUICA
Becker, Allan
2:08.00
39/7
2:13.21
4
CAOU
Heinrich, Andres
2:15.00
39/8
2:15.85
5
SST
Olave, Fabián
2:26.00
38/7
2:22.45
6
LEOMA
Ramos Castillo, Marco
2:23.00
38/3
2:22.61
7
PIRAT
Cullell, Jose
2:21.00
38/5
2:27.31
8
PSCM
Pruett, Jacob
2:24.23
38/6
2:27.85
9
AWLM
Douglas, Opio
2:47.81
38/1
2:42.26
10
AWLM
Soules, Ian
2:57.00
38/8
2:52.18
11
AWLM
Mercado, Gianni
3:02.61
35/6
3:07.56
12
AQUAS
Alfaro, Andres
2:25.66
38/2
NS
PSCM
Gamroth, Grant
2:15.99
38/4
NS
YCFM
Harwood, Caleb
2:09.00
39/1
NS
SCS
Omelchuk, Yulian
2:02.22
39/4
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Barcinas, Ken
2:02.99
37/3
1:59.25
1
BRZA
Ramirez Sierra, Santiago
1:56.21
37/4
2:02.17
2
SPMAS
Campos, João
1:58.00
37/5
2:03.72
3
BRMAS
Vivan Lima, Rafaelli
2:09.90
37/1
2:09.76
4
AU
Pulido, Alejandro
2:11.48
37/8
2:10.50
5
DAA
Quinteros, Gonzalo
2:08.00
37/7
2:10.91
6
AQAMA
Giraldo, Daniel
2:05.00
37/6
2:14.14
7
AQAMA
Muñoz Rendon, Cristian
2:12.00
36/5
2:16.59
8
AQAMA
Galvis Jaramillo, Diego
2:12.00
36/4
2:17.96
9
CONN
Gerard, William
2:23.57
36/7
2:18.37
10
SPORT
Santos, Alfredo
2:16.47
36/6
2:22.52
11
WEST
Koss, Stephen
2:24.00
36/1
2:25.09
12
AWLM
Greve, Jesse
2:20.94
36/2
2:25.69
13
SST
Catrileo, Carlos
2:45.00
36/8
2:42.64
14
AWLM
An, Peter
2:49.65
35/4
2:44.80
15
CCMA
Holguin, Sebastian
2:52.16
35/2
2:54.33
16
FENIX
Montero, Freddy
2:59.58
35/5
2:56.04
17
MICH
Allon, Michael
2:45.99
35/3
NS
NCMS
Fox, Will
2:05.89
37/2
NS
MICH
Oxner, Adam
2:14.99
36/3
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
CSMT
Ritter, Adam
1:51.39
34/4
1:52.44
1
BRZA
Triana, Juan
2:00.80
34/3
2:01.04
2
FREE
Bezugliy, Alexander
2:01.55
34/6
2:02.09
3
SPORT
Arredondo Gomez, Julio
2:02.00
34/2
2:03.80
4
ANV
Flores Flores, Juan
2:02.45
34/7
2:04.97
5
BFR
De Lima, Bruno
1:58.92
34/5
2:07.64
6
PRAIA
Silva, Vinicius
2:02.52
34/1
2:10.38
7
CROL
Gonzalez, Carlomagno
2:15.00
33/1
2:11.55
8
BRMAS
Ferreira, Marcus Augusto
2:13.45
33/7
2:13.60
9
ANV
Flores, Carlos
2:11.60
33/6
2:14.21
10
MINN
Rosales Yepez, Jose
2:09.11
33/3
2:15.58
11
AQAMA
Zambrano, Sebastian
2:05.00
34/8
2:15.93
12
GNU
Pinho, Evandro
2:09.10
33/5
2:15.99
13
ANV
Ramirez, Agustin
2:17.00
29/4
2:21.33
14
ANV
Guevara Gonzalez, Christian
2:20.60
29/2
2:25.26
15
AQAMA
Ceballos, Juan
2:15.00
33/8
2:28.05
16
URIOS
Olguin Ruiz, Jorge
2:50.00
29/1
2:55.34
17
CONN
Duguay, Robert
2:26.73
29/6
NS
SYSM
Eckert, Jonathan
2:12.27
33/2
NS
ANV
Hernandez Garcia, Gustavo Al
2:20.00
29/5
NS
NOVA
Ryan, Keith
2:06.99
33/4
NS
SFTL
Wenzel, Serge
2:17.84
29/3
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Ferreira, Renato
2:03.33
32/3
2:01.84
1
MICH
Vanderkaay, Christian
2:00.13
32/5
2:03.32
2
CTRA
Albuquerque, Diego
2:05.32
32/1
2:04.73
3
LRM
Sintjago, Rinaldo
2:04.56
32/6
2:04.78
4
CONN
Virgil, Jeremy
2:05.85
32/8
2:05.93
5
ENDUR
Molari, Ricardo
2:00.00
32/4
2:06.72
6
GNU
Mattos, Fausto
2:05.16
32/2
2:07.69
7
BRMAS
Sanvicente, Lourenco
2:05.20
32/7
2:08.96
8
YCFM
Kloppe, William
2:13.66
31/2
2:09.10
9
KSS
Fuentes, Julio
2:10.13
31/6
2:11.02
10
UMAC
Strahota, Jeffrey
2:10.12
31/3
2:12.57
11
BRMAS
Czelusniak da Silva, Ricardo
2:15.00
31/1
2:15.72
12
BRZA
Alvarez, Juan
2:08.67
31/4
2:16.11
13
SFTL
Paredes, Oliver
2:14.41
31/7
2:17.80
14
SKY
Nieto, Manuel
2:15.00
31/8
2:17.99
15
MASTE
Campos Salazar, Manuel
2:20.53
30/4
2:20.68
16
ANAC
Monge Espana, Oscar
2:28.74
30/3
2:25.20
17
LOMA
Gutierrez Labarthe, Jose Ant
2:25.00
30/5
2:26.46
18
ANV
Torres, Christian
2:40.00
30/6
2:28.31
19
DN
Romero, Arturo
2:48.89
30/2
2:39.18
20
URIOS
Olguin Ruiz, Luis
2:50.00
30/7
2:44.18
21
DELV
Velásquez Martínez, Iván
3:00.00
30/8
2:46.94
22
CROL
Chavarria, Luis
2:55.00
30/1
2:47.15
23
UC50
Gould, Harold
2:10.00
31/5
NS
GOLD
Miyares, Andres
3:06.85
29/7
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BDO
Christensen, Eric
1:58.55
28/4
2:01.50
1
IM
Secor, Don
2:10.84
27/4
2:06.18
2
AQUAF
Dutra, Breno
2:06.16
28/2
2:07.88
3
PIRAT
Garcia Lachner, Roberto
2:09.00
28/7
2:09.03
4
GSC
Faust, Raleigh
1:59.29
28/5
2:10.70
5
TTC
Carli, Marcelo
2:10.00
28/8
2:12.78
6
ELMIL
Mora, Eduardo
2:19.67
27/7
2:19.35
7
YCFM
Matthias, Andy
2:15.36
27/6
2:20.81
8
AQUAS
Sugisawa, Takashi
2:18.23
27/2
2:21.16
9
YCFM
Hynes, Brodie
2:36.46
27/8
2:26.00
10
TTO
Harper, Curtis
2:12.00
27/5
2:33.48
11
SPM
Rager, Ryan
2:41.88
15/4
2:35.71
12
DELV
Cabrera Fernandez, Alexander
2:38.50
15/3
2:36.75
13
ELMIL
Robles, Sergio
3:10.16
15/5
2:56.32
14
FENIX
Mercado, Isaias
3:26.97
15/1
3:34.69
15
CC
Albino, Jorge
2:12.99
27/3
NS
CSCH
Lavagnino, Martin
2:20.00
27/1
NS
SFTL
Martinez, Juan
2:03.48
28/3
NS
ANV
Oviedo, Juan
2:44.01
15/2
NS
EOC
Pinto, Luiz
2:04.00
28/6
NS
BOL
Villavicencio Hurtad, Jorge
2:09.67
28/1
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SPMAS
Gobi, Luciano
2:10.00
25/2
2:09.13
1
GSC
Fuller, David
2:08.00
26/6
2:09.31
2
JDP
Solano, Abraham
2:10.00
25/3
2:10.02
3
BRMAS
Aragao, Antonio
2:09.50
26/8
2:10.74
4
GNU
Dutra, William
2:08.40
26/2
2:11.07
5
GNU
Marques, Eduardo
2:09.21
26/1
2:11.07
5
UNIDO
Tapia, Miguel
2:10.00
25/5
2:12.15
7
TTC
Cagy, Marcelo
2:17.33
23/4
2:13.43
8
BRMAS
Carvalho, Rodrigo
2:09.69
25/4
2:13.51
9
MWA
Herek, Sandro
2:12.00
25/8
2:14.36
10
BELEN
Atkinson, Juan
2:16.00
24/2
2:14.64
11
CVMM
Karren, Kelly
2:12.64
24/4
2:14.92
12
SPM
Gerrard, Sean
2:10.00
25/6
2:15.44
13
UC45
Sanchez, Juan
2:16.29
23/1
2:15.87
14
MTC
Ferreira, Teofilo
1:58.20
26/4
2:16.24
15
MUSK
Rasmussen, Gregory
2:15.00
24/3
2:16.68
16
YCFM
Kroupa, Andy
2:17.21
24/8
2:17.10
17
BRMAS
Vieira, Augusto
2:16.00
24/7
2:17.64
18
SPM
Herman, Eric
2:20.00
23/5
2:19.11
19
UBCAR
Lopez Guevara, Hernan
2:27.79
23/7
2:22.17
20
CSF
Rinaldini, Emilio
2:13.56
24/5
2:23.17
21
YCFM
Farrell, Andrew
2:11.85
25/1
2:24.50
22
DN
Camejo, Julio
2:26.44
23/2
2:24.80
23
MTC
Labriola, Rogerio
2:35.00
22/3
2:25.44
24
SPCO
Gornto, Donald
2:03.00
26/5
2:26.36
25
MALLO
Ferris, John
2:22.22
23/3
2:29.52
26
UC15
LaCour, Michael
2:30.00
23/8
2:30.53
27
SPMAS
Rossa Filho, Sérgio
2:25.00
23/6
2:34.14
28
SPORT
Urrutia, Ricardo
2:40.00
22/2
2:35.51
29
GNU
Júnior, Cyro
2:30.00
22/5
2:35.88
30
PRM
Herrera Soto, Jorge
2:30.00
22/4
2:47.07
31
CROL
Bonilla Obando, Luis
2:40.00
22/6
2:47.12
32
NN
Jimenez Viquez, Horacio
2:48.39
22/7
2:48.88
33
CV
Angeli, Roberto
2:58.00
22/1
3:02.71
34
DN
Utate, Juan
3:51.99
22/8
3:58.84
35
DN
Bisono Lopez, Tomas
2:10.58
25/7
NS
DN
Defillo, Christian
2:28.30
24/1
NS
ACBR
Granja, Alexandre
2:09.00
26/7
NS
GRA
Lucero, Michael
2:15.98
24/6
NS
YCFM
Van Thielen, Mike
2:04.98
26/3
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ROSE
Granger, Nicolas
1:58.68
21/4
2:00.89
1
NCMS
Lee, Lawrence
2:05.04
21/5
2:07.43
2
PSCM
Schuster, Fred
2:08.71
21/3
2:08.39
3
MOST
Nichols, Stephen
2:09.00
21/6
2:09.05
4
IAMA
Bennett, Dennis
2:09.96
21/2
2:11.02
5
PRM
Segarra, Rafael
2:10.34
21/7
2:12.07
6
BUMS
Mayall, Randy
2:15.43
20/5
2:13.31
7
RIDG
Campbell, Marshall
2:15.00
20/4
2:15.61
8
CDDQ
Palacios Wanke, Hans
2:12.80
21/1
2:18.06
9
PALM
Ekman, Evan
2:16.40
20/3
2:20.90
10
CRCC
Garcia Carranza, Jaime
2:18.50
20/6
2:22.28
11
SKY
Luebbe, James
2:24.51
20/7
2:22.45
12
OKUDA
Schippers, Pierre
2:27.45
20/8
2:30.33
13
PAR
Movia, Luis
2:50.23
19/8
2:32.93
14
CCMA
Hoyos, Felipe
2:33.87
19/3
2:33.62
15
MASPR
Franzoni, Walcir
2:38.00
19/2
2:39.25
16
MCHIH
Venegas, Hugo
2:46.42
19/1
2:41.49
17
BRMAS
Neto, Renato
2:35.00
19/6
2:41.90
18
GSM
Volker, Jens
2:39.78
19/7
2:42.22
19
UC14
Tisdale, David
2:29.00
19/4
2:42.26
20
OKUDA
Damha, Mario
2:30.00
19/5
NS
UC14
Krieger, Dima
2:18.50
20/2
NS
NCMS
Moran, Marty
2:15.00
21/8
NS
SPM
Smith, Joshua
2:25.00
20/1
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
MICH
Anderson, Tony
2:07.30
18/4
2:06.88
1
TOMS
Gushe, Len
2:11.57
18/5
2:10.84
2
ARIZ
Richardson, Terry
2:13.02
18/3
2:15.31
3
ROSE
Taylor, Thomas
2:19.10
18/2
2:16.12
4
CMPR
Meares, Stuart
2:17.00
18/6
2:18.61
5
CFA
Casanovas, Eduardo
2:20.00
18/7
2:22.81
6
SFTL
Merega, Roberto
2:20.27
18/8
2:23.00
7
SNM
Brancamp, David
2:21.74
17/5
2:26.31
8
PRM
Correa-Marrero, Pedro
2:31.59
17/8
2:29.37
9
SDM
Woods, Thomas
2:20.00
18/1
2:31.52
10
SCSC
Clabaugh, Rene
2:25.88
17/6
2:31.65
11
BRMAS
Barros, Sebastian
2:28.00
17/7
2:36.15
12
NCMS
Carlson, Eric
2:44.77
16/8
2:40.24
13
SPMAS
Ayres Netto, Marcelo
2:42.00
16/1
2:41.63
14
DN
Tavares, Juan
2:30.00
17/1
2:41.88
15
UC03
Rogers, Bradley
2:24.50
17/3
2:43.66
16
ACUCO
Arguelles, Ramon
2:35.10
16/3
2:44.51
17
EMSC
Morrison, John
2:40.00
16/7
2:46.11
18
DELV
Valencia, Jose
2:35.54
16/6
2:46.85
19
CFA
Del Tredici, Claudio
2:40.00
16/2
2:54.81
20
ALBA
Zenker Skop, Jorge
2:53.24
15/7
3:17.07
21
AQUAS
Alfaro, Rafael
2:33.84
16/4
NS
WCM
Endres, Paul
2:27.50
17/2
NS
EMELE
Gómez Franco, Juan
3:02.00
15/6
NS
COOG
Mahaffey, Don
2:20.52
17/4
NS
WMST
White, Steve
2:34.14
16/5
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ROSE
Stephenson, Dan
2:07.68
14/4
2:09.08
1
CSMT
Ritter, James
2:08.19
14/5
2:09.63
2
SYSM
Groselle, Jack
2:12.61
14/6
2:13.26
3
SPORT
Sisniega, Ivar
2:22.00
13/4
2:17.43
4
FINS
Kannegieser, Robert
2:23.72
13/6
2:18.86
5
NCMS
Denison, Paul
2:23.00
13/5
2:20.35
6
MOVY
Sherman, Bill
2:24.00
13/2
2:22.63
7
WMAC
Fochios, Dean
2:23.23
13/3
2:24.86
8
CFA
Martinez, Hector
2:20.00
14/1
2:25.96
9
SPORT
Damm Arnal, Arturo
2:17.57
14/7
2:26.24
10
GSM
Niemi, Ken
2:30.03
13/7
2:33.00
11
NEM
Davis, William
2:21.22
14/8
2:37.39
12
PCCM
Anderson, Robert
2:39.84
13/8
2:41.06
13
YCFM
Pontes, Jose Renato
2:54.00
12/3
2:55.69
14
TANI
Carvajal Cortez, Gilberto
2:59.00
12/6
3:04.63
15
CCMA
Campo, Juan Fernando
3:01.20
12/7
3:06.16
16
MOVY
Recalde, Marco
3:10.99
12/1
3:14.43
17
SPORT
Santos, Alejandro
3:31.00
9/6
3:16.23
18
JDP
Duenas, Sergio
3:00.00
12/2
3:25.05
19
IM
Conlon, Mark
4:00.00
9/5
4:02.56
20
MCHIH
Cabral, Salvador
3:52.92
9/7
4:17.20
21
NAM
Callahan, Jim
2:17.53
14/2
NS
RICE
Fields, John
2:12.32
14/3
NS
FACT
Finley, Mark
2:44.90
12/4
NS
ACUCO
Moreno, Alonso
2:50.00
12/5
NS
PEMA
Saca, Jose
3:20.43
12/8
NS
WMST
Wolfhagen, Niels
2:34.96
13/1
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SCM
Krauser, Larry
2:21.14
11/4
2:20.44
1
IM
Dodson, Phil
2:26.23
11/3
2:25.59
2
TOC
Ferroggiaro, Fred
2:25.00
11/5
2:28.30
3
WMAC
Mandel, Barry
2:30.00
11/6
2:33.57
4
TAM
Bernard, Alan
2:34.99
11/1
2:34.06
5
CVMM
Buckley, Mark
2:31.41
11/2
2:35.80
6
GTX
Courtney, Jack
2:40.00
11/8
2:46.12
7
MOVY
Glidden, Chip
2:34.15
11/7
2:47.30
8
FACT
Siconolfi, David
2:50.00
10/3
2:50.12
9
SYSM
Whaley, Richard
3:01.86
10/8
2:59.88
10
FACT
Dickson, Todd
3:01.00
10/1
3:05.31
11
FACT
Walker, Allan
2:57.68
10/6
3:06.49
12
GNU
Biedermann, Carlos
3:00.00
10/2
3:20.45
13
BRMAS
Dias, Paulo Emilio
3:03.45
9/3
3:29.57
14
TTC
Silva, Paulo Roberto
3:00.00
10/7
3:42.93
15
DELV
Aguilera, Jorge
3:20.00
9/4
NS
GAJA
Delair, Stan
3:08.00
9/2
NS
EMELE
Salmon, John
3:36.12
9/1
NS
PSM
Warner, Frank
2:45.92
10/5
NS
GSMS
Weber, Gregory
2:43.91
10/4
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NEM
Schlicher, Fred
2:30.63
8/3
2:23.30
1
PSM
Kirkland, Dan
2:24.40
8/4
2:24.22
2
PBM
Childs, Lee
2:31.00
8/6
2:32.03
3
SYSM
Couch, Bob
2:30.50
8/5
2:32.43
4
TOC
Rudloff, Edward
2:31.85
8/2
2:34.70
5
LRM
Schwartz, Marvin
2:32.05
8/7
2:43.53
6
PEMA
Canepa, Fernando
2:40.53
8/1
2:48.84
7
MICH
Arneson, Gaard
2:53.50
7/4
2:49.78
8
COMPE
Dine, Nelson
3:00.00
7/6
3:11.10
9
LIM
Piccirilo, Jose
3:20.00
7/1
3:23.90
10
NCMS
Boston, Jim
3:56.30
6/3
3:44.17
11
O*H*
Spence, Thomas
3:54.80
6/5
3:48.26
12
OREG
Foges, John
3:42.52
7/8
3:57.62
13
GNU
Aguzzoli, Enio
4:01.30
6/6
4:36.37
14
BRMAS
Almeida, Manoel
4:37.37
6/7
4:56.99
15
SYSM
Claridge, Don
3:03.12
7/2
NS
BRMAS
Cohen, Pinhas
4:05.29
6/2
NS
SYSM
Cornell, Tom
3:00.00
7/5
NS
BRMAS
Guisard Ferraz, Jose
3:00.00
7/3
NS
PBM
Jarvis, Tony
2:51.88
8/8
NS
IM
Krier, Ron
3:14.28
7/7
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Ralphs, Tony
2:52.00
5/6
2:37.67
1
CTMS
Reed, Ed
2:48.03
5/5
2:38.21
2
PBM
Lodwig, Keefe
2:40.00
5/4
2:44.15
3
DKTA
Gosnold, Will
2:54.82
5/7
2:51.32
4
TOC
Elder, James
2:52.00
5/3
3:00.59
5
ANMBA
Da Silva Céo Neto, Pompilio
2:52.06
5/2
3:04.95
6
NEM
Hutchings, Dick
3:05.96
5/1
3:07.60
7
GAJA
Miller, David
3:20.00
4/5
3:14.01
8
OKMS
Badgley, David
3:06.00
5/8
3:26.40
9
PBM
Fisher, Alex
3:25.00
4/6
3:34.43
10
FACT
Rodenfels, Bill
3:40.04
4/2
3:48.67
11
CFA
Rezoagli, Fernando
4:10.22
4/7
4:23.08
12
CMS
Burgess, Thom
3:20.00
4/4
NS
FACT
Miller, Andrew
3:22.53
4/3
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
TOC
Van Horn, William
3:10.10
3/4
3:07.24
1
SFTL
Rimerman, Ira
3:45.00
3/6
3:28.03
2
T2NM
Stollmeyer, Michael
3:51.40
3/7
3:43.40
3
GAJA
Stolz, Hal
3:20.00
3/5
3:55.81
4
SPEL
Zeller, Max
3:50.00
3/2
4:16.16
5
PEMA
Villaran, Eduardo
3:34.55
3/3
NS
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Mitchell, Tom
4:30.00
2/3
4:11.67
1
SPM
Beach, Robert
4:30.00
2/5
4:17.78
2
PEMA
Peñaloza Jarrín, José
4:26.90
2/4
4:21.73
3
FACT
Lindsley, Phil
4:50.50
2/2
4:35.86
4
GAJA
Stolz, Irwin
5:00.00
2/7
4:54.43
5
MOST
Raiborn, Louis
4:48.97
2/6
5:07.09
6
ANV
Rodriguez, Jorge
6:00.00
2/8
5:31.33
7
HAHAV
Abusada, Espir
5:00.00
2/1
NS
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
FACT
Cornell, John
4:25.44
1/4
5:18.36
1
SDSM
Hubbard, Donald
4:42.77
1/3
NS
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
OREG
Lamb, Willard
4:05.00
1/5
4:04.74
1
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home